Znany jako jeden ze współtwórców i przedstawicieli abstrakcjonizmu Wassily Kandinsky to rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki. Kandinsky urodził się 4 grudnia 1866 w Moskwie. Zmarł 13 grudnia 1944 roku w Neuilly-sur-Seine we Francji.

Na początku swojej kariery Wassily Kandinsky tworzył pod wpływem neoimpresjonizmu, później ekspresjonizmu. Jego malarstwo koncentrowało się na kolorze i rytmie kompozycji, który kojarzy się z muzyką. Wyzbywanie się przedmiotowości następowało stopniowo. Obserwujemy uproszczenia form obiektów, postaci i elementów krajobrazu, które w kolejnych dziełach stawały się coraz bardziej sylwetkowe, wyzbyte szczegółów i wypłaszczone. Intensywny kolor i rozedrgana linia obrysu to wyznaczniki tego okresu twórczości malarza.

Całkowity przypadek i zwrot w karierze

Pewnego dnia Kandinsky zobaczył na ścianie dziwny obraz. Był to obraz piękny, emocjonujący blaskiem. Obraz-zagadka, dzięki któremu widział tylko formy i barwy bez treści. Obraz, których przykuł uwagę artysty był jego własnym dziełem omyłkowo zawieszonym do góry nogami. Wówczas Kandinsky zrozumiał, że przedmioty szkodzą jego malarstwu. Był to punkt zwrotny dla jego twórczości. Słynna pierwsza abstrakcyjna akwarela Kandyskiego z 1910 powstała wraz z pracą teoretyczną O pierwiastku duchowym w sztuce.

To pierwsze dzieło było zbudowane na zasadzie kompozycji dynamicznej. Następne prace artysty po 1914 roku zdominowała dynamika układów, żywiołowość barw i płynność ulotnych linii.

Wassily Kandinsky – Obrazy i aukcje

Obrazy sygnowane nazwiskiem Wassily Kandinsky od lat są poszukiwane przez koneserów i kolekcjonerów sztuki, którzy regularnie odwiedzają aukcje w domach aukcyjnych na terenie całego kraju, i nie tylko. Obrazy Kandyskiego zdobią prywatne kolekcje i wystawy w muzeach.

Dom Aukcyjny Ostoya zaprasza Państwa na aukcje organizowane w Warszawie. Obrazy, grafiki, rzeźby – przedmioty wystawiane na naszych aukcjach prezentujemy w Galerii na Freta, gdzie możecie się Państwo zapoznać z nimi osobiście.