Jacek Malczewski – polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Urodzony 14. lipca 1854 roku w Radomiu, zmarły 8. października 1929 roku w Krakowie.

Malczewski to nazwisko znane i powszechnie cenione na rynku sztuki. Sam autor uznawany jest za najwybitniejszego malarza swoich czasów. Uznaje się go również za założyciela polskiego symbolizmu w malarstwie na przełomie XIX i XX wieku. Jego płótna charakteryzuje wielka wrażliwość oraz poczucie patriotyzmu, zaszczepione w artyście jeszcze w okresie dziecięcym.

Obrazy i symbolizm Malczewskiego

Obrazy Jacka Malczewskiego przepełnione są symbolizmem, a także podniosłym patriotycznym nastrojem. Inspirowały go literatura, mitologia i biblia. W jego twórczości niejednokrotnie pojawiał się motyw śmierci. Malczewski tworzył liczne portrety autoportrety. Jego znakiem rozpoznawczym było mistrzostwo w łączeniu wyrafinowanego i stonowanego malarstwa z brutalnym kontrastem. To wszystko sprawiło, że Malczewski już w okresie największej swojej aktywności artystycznej był cenionym artystą i zdobywał liczne nagrody. Po jego śmierci obrazy osiągały znaczne ceny sprzedaży, których wielokrotności osiągają podczas współczesnych aukcji dzieł sztuki.

Jacek Malczewski zyskał sławę i uznanie jeszcze za życia. Otaczał się licznym gronem uznanych artystów, angażował w edukację młodzieży oraz kobiet, którym odmawiano nauki na szczeblu wyższym. Do 1914 roku pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. Przez znaczą część życia malarz borykał się z problemem pogarszającego się wzroku, który to utracił przed śmiercią. Jednak problemy ze wzrokiem nie powstrzymały go od tworzenia sztuki i zachowania wierności własnym ideałom.

Malczewski – obrazy na Aukcjach Domu Ostoya

Obrazy Malczewskiego znajdują się w kolekcjach licznych instytucji, w związku z czym płótna tego wybitnego artysty nie często trafiają pod przysłowiowy młotek, a kiedy już tak się dzieje osiągają ceny wręcz niewyobrażalne. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że nasz Dom Aukcyjny miewa przyjemność licytowania dzieł prekursora polskiego symbolizmu. Licytujemy również obrazy Matejki, obrazy Kossaka czy obrazy Kantora.