Edward Dwurnik - urodzony w 1943 r. w Radzyminie, zmarł 28.10.2018 r. w Warszawie. Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Artysta zmienny i nieprzewidywalny, niepokorny i prowokacyjny obdarzony diabelskim poczuciem humoru.

Edward Dwurnik należał do czołówki polskich artystów, zajmujących się głównie malarstwem i grafiką. Artysta był obserwatorem i komentatorem otaczającego świata. Jego dzieła zawsze wyróżniały się głębokim zaangażowaniem społeczno-politycznym w bieżącą sytuację w naszym kraju.

Edward Dwurnik - obrazy i rysunki

Na twórczość Edwarda Dwurnika składa się ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków, które sam artysta precyzyjnie opisywał i katalogował. W jego pracach przeważała tematyka polityczna, mocno komentująca otaczającą go rzeczywistość, w tym na przykład okres stanu wojennego. Uwielbiał motywy społeczne. Często w swoich obrazach ujmował sytuacje lub postaci typowe dla okresu PRL-u. Artystę można uznać za jednego z najlepszych obserwatorów ludzkich zachowań, ponieważ potrafił je dokładnie analizować. Wydobywał w swoich obrazach na powierzchnię najmniej chwalebne elementy, które przedstawiał w krzywym zwierciadle malarskiej satyry. Na uznanie zasługują obrazy przedstawiające widoki miast, widziane z lotu ptaka.

Dowodem docenienia przez widzów i krytyków jego prac są liczne nagrody, w tym między innymi: nagroda im. Cypriana Kamila Norwida (1981), Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) oraz Nagroda Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Zaangażowanie społeczne, sięganie po znane motywy i przekształcanie ich na swój własny, indywidualny sposób sprawiły, że dzieła Edwarda Dwurnika należą do szczególnie popularnych i wciąż poszukiwanych na rynku sztuki. Jego obrazy na sprzedaż znajdują się w większości prestiżowych, polskich galerii sztuki nowoczesnej. Zdobią też ściany najważniejszych muzeów sztuki w naszym kraju.

Dom Aukcyjny Ostoya serdecznie zachęca również do zapoznania się z obrazami Jacka Laskowskiego.